MOTTO TYGODNIA 
Patriam amamus non quia magna,
sed quia nostra.
"Ojczyznę kochamy nie dlatego, że jest wielka, ale ponieważ jest nasza."Znalezione obrazy dla zapytania flaga polski powiewająca gif
Lucius Annaeus Seneca 
 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

Archiwum wiadomości

office365info

Fotorelacja z wymiany uczniowskiej w Klagenfurcie - maj 2017.r

Na przełomie maja i czerwca grupa 27 uczniów naszej szkoły  wzięła udział w wyjeździe do partnerskiego miasta Klagenfurt w Austrii, gdzie uczestniczyła w wymianie uczniowskiej z zaprzyjaźnioną szkołą Europagymnasium.
Opiekunami grupy byli państwo profesorowie: Magdalena-Janicka Rzeszutek. Daniel Betleja i Wacław Wałach.

Zapraszamy na  fotorelację z wyjazdu.

W drodze do Klagenfurtu zwiedziliśmy stolicę Austrii, Wiedeń, który zachwycił nas wspaniałymi zabytkami.

01

Czytaj więcej: Fotorelacja z wymiany uczniowskiej w Klagenfurcie - maj 2017.r

Partnerstwo / Schulpartnerschaft

PARTNERSTWO SZKÓŁ EUROPAGYMNASIUM KLAGENFURT - I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W RZESZOWIE

Współpraca między szkołami istnieje już od ponad 18 lat. Rozpoczęta została w roku 1992 w ramach partnerstwa miast Klagenfurtu i Rzeszowa. Jej inicjatorami byli nauczyciele mgr Henryk Cierpiał i mgr Valentin Barac. Głównym punktem współpracy międzyszkolnej jest wymiana uczniowska. Odbywa się ona co dwa lata (do roku 2001 corocznie ). Uczniowie z  I Liceum wyjeżdżają do Klagenfurtu   na wiosnę, jesienią gościmy w Rzeszowie  z rewizytą uczniów z Europagymnasium. Wymiana uczniowska obejmuje różne zagadnienia tematyczne z historii, kultury, geografii  Austrii i Polski.

Czytaj więcej: Partnerstwo / Schulpartnerschaft

Wymiana uczniowska 2016-09 Klagenfurt - Rzeszów

wymiana grupowe podpromie mini

Przystanek w Rzeszowie
W dniach 16-19 września br. nasi rówieśnicy z Klagenfurtu (Austria) przyjechali odwiedzić Rzeszów w ramach kilkudniowego „przystanku” na ich końcowo-wakacyjnej trasie; bowiem wcześniej odwiedzili jeszcze Budapeszt i Koszyce, a zaraz po Rzeszowie wybrali się na 3 dni do Krakowa. Ciekawie!

Monika Chmiel,
Eliza Tott

Czytaj więcej: Wymiana uczniowska 2016-09 Klagenfurt - Rzeszów

Grüss Gott aus Klagenfurt!

pod smokiem 500Serdecznie pozdrawiamy - uczniowie i nauczyciele biorący udział w wymianie uczniowskiej.

W dniach 29.05-03.06 2015 grupa 23 uczniów z naszego liceum gościła po raz kolejny w  szkole partnerskiej w Klagenfurcie.  Opiekunami  byli profesorowie Magdalena Janicka- Rzeszutek, Katarzyna Milcarek- Mróz, Daniel Betleja oraz Wacław Wałach.

W drodze do Klagenfurtu zwiedziliśmy dwie stolice: Bratysławę i Wiedeń.

Zapraszamy do fotograficznej relacji z naszego pobytu.

Międzynarodowa wymiana w Gersheim

do artyk 752x400

Początek marca 15 uczniów naszego liceum powitało w Niemczech w miejscowości Gersheim. Licealiści z trzech krajów Polski, Niemiec i Ukrainy uczestniczyli w projekcie „Zrównoważona mobilność”. W międzynarodowych grupach uczniowie zgłębiali zagadnienia z szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. W trakcie tygodniowego pobytu w Niemczech grupa odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w Saarbrücken oraz wyjechała na jednodniową wycieczkę do Strasburga we Francji. Podczas krótkiego pobytu w tym pięknym francuskim mieście uczniowie zwiedzili Katedrę Najświętszej Marii Panny, budynki Parlamentu Europejskiego, Rady Europy oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z niecierpliwością czekamy na czerwcową wizytę naszych kolegów z Niemiec.

 

Koordynatorami projektu są prof. W. Wałach i prof. I. Miś

 

Wizyta nauczycieli i uczniów z Klagenfurtu.

rzeszow-2014-09-18-przed-wyjazdem-500

W dniach 15-18 września  2014 roku mieliśmy przyjemność gościć u nas grupę 24 uczniów wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionego Europagymnasium z miasta Klagenfurt w Austrii. Była to już 14 wizyta naszych przyjaciół w ponad 20 letniej historii wzajemnych kontaktów.

Podczas krótkiego pobytu w Rzeszowie goście z Austrii złożyli wizytę w szkole, zwiedzili podziemną trasę turystyczną  oraz  Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Wieczorami odbywały się wspólne spotkania naszych i austriackich uczniów, w czasie których mieli możliwość poznać polskie tradycje i polską gościnność.

Zawiązały się także pierwsze znajomości, a może przyjaźnie, które będą zapewne kontynuowane w czasie naszej wizyty w czerwcu w Klagenfurcie.

Czekamy na nią z niecierpliwością i zapraszamy do udziału.

Sprawozdanie z wymiany w Niemczech

wym niemWeronika Wojturska

W dniach 31.08 – 06.09. 2013 r.  odbył się trzeci i ostatni punkt  projektu wymiany polsko-ukraińsko-niemieckiej  pt.: „Wir pflanzen die Freiheit”. Punktem kulminacyjnym był wspólny występ prezentujący historię trzech obecnych tam narodowości.

Po długiej trasie, liczącej niemal 1200 km,  polska grupa i ukraińska dotarły do ośrodka Spohns Haus – miejsca naszych przygotowań w miasteczku Gersheim k/ Saarbrücken.  Ciepło przywitani przez miejscowych przystąpiliśmy do zakwaterowania, po czym zapoznani z programem wyjazdu mogliśmy swobodnie zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Precyzyjnie zaplanowany czas pozwolił nie tylko na śmiałe przystąpienie do pracy, ale także atrakcyjną integrację współuczestników.

Czytaj więcej: Sprawozdanie z wymiany w Niemczech

Druga część projektu międzynarodowego

W dniach 19-26.04.2013r. grupa uczniów z naszej szkoły brała udział w drugiej części projektu międzynarodowego między Polską, Ukrainą i Niemcami. Tym razem to uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Drohobyczu gościli nas na Ukrainie.

projekt mnarodowa dwaSpędziliśmy kilka wspaniałych dni pracując nad projektem oraz poznając przy okazji kraj naszych wschodnich sąsiadów. Zwiedziliśmy m. in. Lwów oraz Drohobycz, a dzięki gospodarzom praca nad projektem nie była męcząca i przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze . Opracowaliśmy piosenki, które w naszych krajach odegrały ważną rolę historyczną. My jako Polacy, zajmowaliśmy się okresem "Solidarności", Ukraińcy - Pomarańczową Rewolucją, a Niemcy - okresem zjednoczenia po II wojnie światowej. Każda grupa miała za zadanie nauczyć pozostałych uczestników projektu jednej wybranej piosenki w swoim języku.

Lwów opuściliśmy z żalem, ale również z satysfakcją z owoców naszej pracy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne (niestety ostatnie już) spotkanie w Gersheim.

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.