MOTTO TYGODNIA 
Feci, quod potui, faciant meliora potentes.
"Zrobiłem co mogłem, niech zrobią 
lepiej ci, co potrafią
."
Consules Romani
 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Turniej Debat Oksfordzkich „Ku słońcu”

Klub Debat w Rzeszowie działający przy I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie w dniach 22-26 czerwca organizuje online I Rzeszowski Turniej Debat Oksfordzkich „Ku słońcu”. Oprócz drużyn z II i III Liceum biorą w nim udział także dwie drużyny z naszego Liceum:
Aurea dicta w składzie: Aleksandra Warchoł, Julia Wiater, Bartosz Łapkowski, Krzysztof Bira (z klasy I ag)
Promyczki Konarskiego w składzie: Laura Grębowska (z klasy I bs), Kornelia Wilk, Aleksander Oleszek, Mateusz Kulig (z klasy I ag)
Drużyny będą debatować na tematy społeczne, polityczne i historyczne; zwycięzców poznamy już w piątek 26 czerwca.

Czytaj więcej: Turniej Debat Oksfordzkich „Ku słońcu”

Pożegnanie maturzystów 2020

biret2Drodzy Maturzyści, a dzisiaj już Absolwenci naszego Liceum.

Dobiegł końca kolejny rok szkolny. Bez wątpienia był to rok, w którym musieliśmy wspólnie stawić czoła nowym wyzwaniom związanych m.in. z edukacją zdalną, a także podjąć wiele niełatwych decyzji. Spoglądając jednak na te ostatnie miesiące, a wcześniej na lata, które spędziliście w naszej szkole, z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że był to też czas wyjątkowy. Czas, w którym razem z całą społecznością szkolną współtworzyliście bogatą historię I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie im. ks. Stanisława Konarskiego.

I właśnie za to Wam dzisiaj dziękuję. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, za działalność w kołach zainteresowań, za udział w licznych konkurach, za promowanie szkoły i dbanie o jej dobre imię. Równocześnie gratuluję Wam ukończenia Collegium Resoviense. Jesteście Absolwentami jednej z najstarszych i najlepszych szkół w kraju. To nie tylko zaszczyt, ale też obowiązek. Obowiązek rozumiany jako poszanowanie polskiego dziedzictwa kulturowego, a jednocześnie otwarcie się na wartości kultur Europy i świata. I tego też chciałbym Wam życzyć – nadal bądźcie ludźmi otwartymi, ciekawymi świata, poszukującymi i znajdującymi odpowiedzi na pytania, które będą pojawiały się na Waszej drodze. Pamiętajcie, że szkoła, w której spędziliście ostatnie trzy lata, nadal pozostaje Waszą szkołą, a jej drzwi są dla Was zawsze otwarte.

Życzę sukcesu na maturze i w dalszym życiu
Piotr Wanat

Świadectwa możecie Państwo odbierać w Pn, Wt, Śr, od godz. 11.00 do 14.00 w sali 44. W innym terminie w sekretariacie szkoły.

Zapraszamy też do oglądnięcia pożegnania w wersji filmowej przygotowane przez uczniów kl. IIb i IId pod opieką Pani B. Ostasz, I. Łuki.

 

Debata oksfordzka 27.5

27 maja o godzinie 17 odbędzie się debata oksfordzka organizowana przez klub debat I LO. Temat debaty brzmi: Polityka historyczna PRL doprowadziła do wymazania zbrodni katyńskiej jako mordu sowieckiego ze świadomości społeczeństwa polskiego w okresie PRL-u. Debata jest organizowana w ramach projektu dotyczącego zbrodni katyńskiej "Ich służba trwa".

Koordynatorem debaty jest Katarzyna Kiebała z kl.2b. Osoby zainteresowane przysłuchiwaniem się debacie niech kontaktują się bezpośrednio z K.Kiebałą. Debata będzie również zamieszczona na stronie szkoły.

Opiekunem klubu debat jest prof. K.Milcarek-Mróz

Klub debat online

debataMiło mi poinformować, że swoją działalność reaktywował klub debat tym razem w formie online. Koordynatorem klubu debat jest uczennica klasy 2b Katarzyna Kiebała. Debaty prowadzone są w formie parlamentarnej i oksfordziej. Spotkania odbywają się we wtorki i piątki ok. godz. 15.

229 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

PIERWSZA KONSTYTUCJA W EUROPIE
USTAWA RZĄDOWA 3 maja 1791 
Ustawa rządowa konstytucja 3 MajaW imię Boga w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August z bożej łaski i woli narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czernichowski, wraz z Stanami Skonfederowanymi w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi.
Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady,(…) wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną
i wolność wewnętrzną narodu,(…), chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód,(…) , dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy(…).

Konstytucja 3 maja była ustawą przełomową, pierwszą w Europie drugą na świecie. Miała naprawić wewnętrzne stosunki społeczne, panujące w państwie. Była też jedną z prób odpowiedzi na I rozbiór Polski i zapobieżeniu dalszemu rozkładowi państwa. Była ukoronowaniem sejmu czteroletniego (tzw. Sejmu Wielkiego). Same prace od początku trwały w konspiracji pod przewodnictwem Stanisława Małachowski - marszałka, Ignacego Potockiego oraz Hugo Kołątaja.

Sam sejm zebrał się w październiku 1788 roku. W jego rezultacie ogłoszono powiększenie liczby wojsk do 100 tysięcy, wprowadzono ofiarę 10 grosza (10% dochodów szlacheckich) i ofiarę 5 grosza (5% dochodów kościelnych) - w pewien sposób zatem uchwalono stawki podatkowe. Wkrótce wycofano się z powiekszania armii do zaledwie 65 tysięcy. Pozbawiono bezrolną szlachtę (gołotę) praw publicznych. Najważniejszą uchwaloną ustawą była jednak właśnie Konstytucja 3 Maja. Uchwalono ją 3 maja 1791 roku.

 

Komunikat

ważny

Przypominamy, że wcześniej zaplanowane dni wolne od zajęć edukacyjnych w dniach od 4 do 6 maja 2020 r. będą zwykłymi dniami nauki (online).

Dni wolne od zajęć edukacyjnych będą miały miejsce wtedy, kiedy odbywać się będą matury pisemne z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.
Matury z tych przedmiotów zaplanowane są od 8 do 10 czerwca.

DRODZY ABITURIENCI

zegnaj

Wszystkim tegorocznym abiturientom dziękujemy za czas spędzony wspólnie  w I Liceum oraz gratulujemy ukończenia szkoły.
Przed Wami jeszcze bardzo ważny egzamin – egzamin dojrzałości. Życzymy motywacji, zapału i wytrwałości w przygotowaniach do matury. Mamy nadzieję, że dobrze zdany egzamin zapewni Wam wymarzone studia i wstęp w dorosłe życie.

Dyrekcja i nauczyciele I Liceum 

 

Informacja dla klas maturalnych

x

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego zaplanowane na 24 kwietnia nie odbędzie się.

 


Świadectwa ukończenia szkoły są przygotowane i możliwe do odbioru począwszy od dnia 24 kwietnia.
Planujemy rozdanie świadectw po powrocie do szkoły, o przyjętych rozwiązaniach poinformujemy Państwa stosownym komunikatem.
Jeżeli istnieje potrzeba odbioru świadectwa wcześniej, proszę indywidualnie umawiać się z sekretariatem szkoły lub wychowawcą, tak aby zachować wszelkie rygory bezpieczeństwa.
O innych ważnych kwestiach (karty zdrowia, zwrot książek do biblioteki, deponowanie kalkulatorów na maturę) informować będziemy na bieżąco.

 

                                                                           Piotr Wanat

                                                                           Dyrektor I Liceum

                                                                           Ogólnokształcącego w Rzeszowie

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.